Рак: що варто знати і як уберегтися
За даними ВООЗ, щорічно у світі діагностується близько 14 млн. випадків раку і до 2030 року цей показник може вирости до 21 млн.
Рак є однією з провідних причин смерті в усьому світі, і Україна не є винятком. За даними Інституту онкології АМН України, злоякісні новоутворення щорічно забирають до 100000 життів українців, а число захворівших за рік наближається до 160 000. Щодня в Україні хворіють на рак 450 людей, з яких помирає 250. Серед чоловічого населення до 19% цих втрат обумовлено раком легень, а серед жіночого 20 % – раком молочної залози.
Основні фактори, які впливають на виникнення раку:
неправильне харчування;
надмірна вага, малорухомий спосіб життя;
паління, зловживання алкоголем та наркотичними речовинами;
іонізуюче випромінювання;
випромінювання радіоактивних речовин;
промислові та автомобільні викиди;
професійні шкідливості;
спадковість;
віруси;
ослаблений імунітет.
Більше третини випадків раку можна уникнути завдяки дотриманню здорового способу життя. Крім того, тягар раку можна зменшити шляхом раннього виявлення захворювання та лікування пацієнтів, у яких розвиваються онкологічні захворювання. При ранній діагностиці та відповідному лікуванні існує висока ймовірність одужання від багатьох видів раку.
Понад 30% випадків смерті від раку можна запобігти, дотримуючись елементарних норм таких як: боротьба з курінням; збільшення фізичної активності; вживання збалансованої та здорової їжі; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; проходження регулярних медичних оглядів та скринінгових обстежень; уважне ставлення до власного здоров’я.
Проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем щодо того, як часто вам потрібні профілактичні огляди — це залежить від вашого віку та факторів ризику, які можуть вплинути на ваше здоров’я.
Ігор ЧАБОРИК, фельдшер санітарний
відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань
Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХ МОЗ».