Історія Рогатинcької МТГ

Багатовіковою є історія нашої малої Батьківщини… Скільки нового ми відкриваємо кожного дня для себе, адже сторінки нашого минулого ще не є заповненими. Скільки незвіданого та таємничого ще невідомо та потребує нашої уваги і ґрунтовного осмислення.
Місто Рогатин має власну древню історію, адже отримало Магдебурзьке право раніше від Станівславова та Києва, тут народилась легендарна Роксолана (Анастасія Лісовська), а давні архітектурні пам`ятки міста надають йому особливого шарму (дерев`яна Церква Зішестя Святого Духа, історія якої сягає XV-XVI ст., у 2013 році внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО).
Тисячоліттями родюча Рогатинська земля приваблювала людей.  Перші пам`ятки їхнього перебування відносять до періоду пізнього палеоліту.
Часи змінювались, однак наші пращури не покидали вподобаної території свідчення чого стали пам`ятки різновікових археологічних культур.
Попри недостатнє вивчення археології території, Рогатинщина очікує своїх дослідників. Так, за цей рік, окрім низки інших,  однією із найбільш цікавих знахідок, по праву, можна вважати віднайдений шматок  кераміки культури Ноа (хронологічно належить до етапу пізньої бронзи біля 1300-1000 р. до н.е.), котра раніше не була ідентифікована на території Рогатинщини.
  

Фрагмент кераміки культури Ноа (1300-1000 р. до н.е.)
Світлина – фонд музею «Опілля».

Більш детально можна вести мову про історію Рогатина починаючи із Х ст. Адже в цей період на території району розміщувався один із князівських центрів Білої Хорватії. Центральна частина городища (загальною площею біля 42 га.)  була захищена 6-ма рядами валів та ровів. На жаль, давній Рогатин, за твердженням Томенчука Б.П. був зруйнований Володимиром Великим у період завоювання Білої Хорватії (992-993 р.р.).
Вже ХІІ ст. на місці зруйнованого городища виник невеликий замок. У 1415 р. відбувається перенесення міста (доволі поширена в той час практика) на територію села Филиповичі, котрому надано міські права та назву Рогатин. Дане рішення було закріплене привілеєм Волчка Преслужича  - володаря і дідича з Рогатина.

Привілей Волчка Преслужича 14 серпня 1415 року (Місце зберігання оригіналу - Archiwum Główne Akt Dawnych в Варшаві).

Середньовіччя стало для Нового Рогатина (мається на увазі в сучасній локалізації) періодом піднесень та падінь. Вигідно розташоване місто швидко розвивалось, проте й часто потерпало від нападів татар, оскільки знаходилось на сумнозвісному Волоському шляху. В ході одного із таких нападів, в полон потрапила Настя Лісовська – Роксолана, котра стала улюбленою дружиною султана Османської імперії – Сулеймана Пишного.