Токсичні полімери
Медики радять раз і назавжди відмовитися від питної води в пластикових пляшках. Варто зауважити, що потрібнішого і найкориснішого напою для людини аніж питна вода придумати важко. Звідси й рекомендоване правило про те, що склянку чистої джерельної води варто випивати зранку натщесерце.
Чому так шкідлива вода у поліетиленовій пляшечці?
Під час мінімального нагрівання, внутрішня поверхня пластикової пляшки виділяє таку речовину, як бісфенол. А він досить легко мігрує у воду, а людським організмом розпізнається, як естроген (жіночий гормон, який впливає на роботу ендокринної системи людини).
Можна із впевненістю стверджувати, що нешкідлива, на перший погляд, тепла мінеральна водичка в пластиковій тарі може негативно впливати на роботу нашого мозку, пригнічувати імунітет і навіть розвивати астму і діабет. У гіршому випадку – рак. А тому не варто гріти що-небудь з продуктів харчування, якщо вони знаходяться в пластиковій тарі. А краще взагалі ними не користуватися.
Слід також пам’ятати, що пластикову пляшку заборонено наповнювати двічі, оскільки це не скляна тара, - це одноразовий посуд. Пластик може змінювати форму і ламатися, а це призводить до розмноження шкідливих бактерій у рідині, яку ви використовуєте для питних потреб. Так можна дуже легко підхопити норовірус і навіть звичайне харчове отруєння. А всі інші пляшки багаторазового застосування, якіадже, наприклад, використовуються для занять спортом, необхідно обполіскувати у холодній воді перед вживанням.
Що означають малюнки на пластиковому посуді
Код 01, тип матеріалу РЕТ або ПЕТ. Це - поліетилентерефталат, найпоширеніший вид пластмас. Його використовують для виготовлення пакування для розливу напоїв, соків, води. Також цей матеріал застосовують для упакування різних порошків, сипучих харчових продуктів. Донедавна його вважали одним із найбезпечніших типів пластику. Проте у пляшку з такого матеріалу легко проникають ультрафіолет та кисень; вуглекислий газ, що міститься в напоях, також відносно легко проходить крізь стінки. Дослідження вчених Європи та США довели шкідливість цього типу пластику. Під дією високої температури та сонячного проміння пластик починає випаровуватись. Він розчиняється у продукті, насичуючи його шкідливими речовинами, однією з яких є бісфенол А (BPA), що виділяється з пластику при багаторазовому використанні або частому митті такої тари.
Цей тип матеріалу піддається вторинній переробці. Із поліетилену високої щільності виготовляють флакони для шампунів, косметичних та мийних засобів, одноразовий посуд, контейнери для продуктів харчування, контейнери для заморожування продуктів, іграшки, різні ковпачки та кришки для пляшок та флаконів, міцні господарські сумки, фасувальні пакети та ящики.
Код 03, тип матеріалу PVC або ПВХ - полівінілхлорид. Його використовують для виготовлення лінолеуму, віконних профілів, меблів, упакування побутової техніки, штучної шкіри, плівки для натяжних стель, сайдингу, труб, ізоляції проводів та кабелів, обгорток для сиру та м'яса, пляшок для рослинних олій, а також дитячих іграшок. Науковцями доведено, що 2 2 канцерогени, які містяться в цьому матеріалі, можуть проникати у продукти харчування. Для виробництва ПВХ використовують численні додатки, які є доволі токсичними для людини: фталати, важкі метали та інші. Це найбільш отруйний та найбільш небезпечний для здоров'я вид пластмас. Існує інформація, що полівінілхлорид, потрапляючи в кров людини, викликає гормональні порушення, що призводять до раннього статевого дозрівання та безпліддя. Цей тип пластику не піддається переробці. При спалюванні полівінілхлориду утворюються високотоксичні хлорорганічні сполуки, а після десяти років служби вироби з ПВХ починають самостійно виділяти токсичні сполуки.
Ігор ЧАБОРИК, фельдшер санітарний відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХ МОЗ».