Безпечність та якість питної води в умовах паводка
Питна вода, призначена для споживання людиною, повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад, бути безпечною в епідемічному відношенні,
Найпоширенішим шляхом передачі кишкових інфекцій є водний фактор. Через бактеріальне забруднення питної води передаються збудники черевного тифу, холери, дизентерії, лептоспірозу, сальмонельозу та ін. До джерел водокористування мікроорганізми можуть проникати з неочищеними стічними водами, нечистотами переважно в період паводків.
Під час дослідження мікробіологічних показників водопровідної питної води в ЇЇ пробах визначають загальне мікробне число, загальні колі-форми, Е-соlі, ентерококи.
Першочерговими заходами щодо запобігання епідемічним ускладненням є проведення знезараження води джерел централізованого та децентралізованого питного водопостачання.
Дезінфекція водопровідних споруд розглядається як профілактичний захід при погіршенні якості води. Як правило вона проводиться перед введенням споруд в експлуатацію, після їх ремонту, а також після можливих аварій та паводків.
Для дезінфекції води застосовують тільки зареєстровані у встановленому порядку та дозволені МОЗ України деззасоби.
За результатами лабораторних досліджень вживаються заходи щодо виявлення та усунення причин забруднення питної води.
Хто використовує воду із колодязя повинен розуміти, що знезараження води не дасть тривалого ефекту, якщо порушені вимоги щодо розташування та утримання колодязя.
Місця влаштування колодязів та каптажів джерел слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території на відстані не менше ніж 30 м (для індивідуальних колодязів - не менше ніж 20 м.) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод.
Для оцінки якості питної води з джерел водокористування в Рогатинському відділі Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» проводяться санітарно-гігієнічні, мікробіологічні та паразитологічні дослідження. Крім цього, для дослідження якості питної води з індивідуальних джерел водопостачання жителі також можуть звернутися у Рогатинський відділ.
На виконання Постанови засідання Головного державного санітарного лікаря України від 17.05.2010р. № 16 для запобігання виникненню водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3-х річного віку в санітарно-гігієнічній лабораторії Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» безплатно проводиться дослідження питної води з індивідуальних та громадських криниць, згідно з поданими списками.
Щоб бути впевненим в якості питної води, яку вживаємо, проведіть її дослідження в атестованій лабораторії.
Микола НЕЇЖМАК, в.о. завідувача відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ».