Найпоширеніші міфи про гельмінти
Тема глистів хвилює батьків не менше , ніж щеплення та дисбактеріоз.
Усе , від болю в животі до поганої поведінки дитини, пов'язують з глистами.
Гельмінтози - це захворювання, що виникають при потраплянні в організм людини гельмінтів . Найпоширеніші серед них є ентеробіоз (гострики) , аскаридоз (аскариди ) та токсокароз (токсокари) . Хочеться відразу наголосити, що лямблії - не глисти , як вважають більшість людей! Це найпростіші ( одноклітинні організми ) , які паразитують у тонкому кишківнику ( у жовчі їх життєдіяльність неможлива ) . Захворювання, яке ними викликається відоме , напевно , усім - це лямбліоз .
Отож , спробуймо розібратися з хибними твердженнями про глистяні інвазії .
1. По стану та поведінці дитини можна відразу дізнатись про наявність паразитів в організмі !
Клінічні прояви гельмінтозів різноманітні . Вони виникають в результаті механічного впливу паразитів на слизову оболонку кишківника та токсичного впливу продуктів їх життєдіяльності на організм дитини . Найчастішими симптомами захворювання можуть бути : поява чи посилення алергічних реакцій , в'ялість , швидка втомлюваність , дратівливість , періодична субфебрильна температура, поганий апетит , нудота , періодичний біль у животі , порушення стільця . Однак ні один з них і , навіть сукупність трьох - чотирьох , не вказують точно на наявність паразитів в організмі дитини ; адже це можуть бути ознаки й інших захворювань та станів , отруєнь тощо .
2. Скреготіння зубами - ознака наявності гельмінтів в організмі !
Насправді , даний симптом свідчить тільки про підвищену нервову збудливість організму дитини , можливо , в результаті перенесеного стресу або сильного психологічного перевантаження чи інших станів . А оскільки під час зараження паразитами часто є неврологічні зміни , тому й пов'язали даний симптом з глистами .
3. Якщо в будинку є собака , потрібно обов'язково усім членам сім'ї пити препарати задля профілактики !
У собаки та людини справді є спільні паразити. Найчастіше зустрічаються ехінококи та токсокари . Ехінококозом можна заразитись тільки від собак, які мають доступ до нутрощів забитих домашніх тварин, а також під час вживання м'яса , що пройшло недостатню термічну обробку. Що стосується токсокар , то власники собак мають такі ж шанси захворіти ,як і не власники . Зараження токсокарозом може відбутись через вуличний пил, що містить частинки заражених тваринних екскрементів , а в дітей , як правило , під час гри у відкритих пісочницях , де також можуть знаходиться частинки екскрементів . Так що, власникам собак потрібно просто прибирати за своїми вихованцями на вулиці , давати планово антигельмінтні препарати та частіше їх купати .
4. Усім дітям 1 – 2 рази в рік потрібно давати протигельмінтні препарати !
Всесвітня організація охорони здоров'я дійсно рекомендує проводити профілактику гельмінтів препаратами , але це стосується тільки ендемічних зон ( наприклад деякі східні країни, жителі яких постійно вживають сиру рибу ) . На щастя , ми не відносимось до країн , де є дуже високий рівень зараження гельмінтами , тому й прийом протиглистних препаратів у нас проводиться тільки при наявності доведеної інфекції .
5. Якщо при одноразовій здачі аналізів нічого не виявили – значить ми здорові !
Діагностика гельмінтозів проводиться на підставі клінічної картини та ( обов'язково ) лабораторних даних . Основним критерієм для підтвердження діагнозу є виявлення яєць , личинок , цист або зрілих форм у фекаліях ( мікроскопічне дослідження ) , рекомендована обов'язкова триразова здача свіжого калу з інтервалом у 2 – 3 дні . Одноразовий негативний результат засвідчує лише те , що в цих випорожненнях сьогодні нічого не знайшли . Також варто враховувати , що усі гельмінти відкладають яйця у період статевої зрілості ( у деяких видів даний процес від моменту зараження триває близько 1 – 2 місяці ) . До цього моменту симптоми захворювання можуть бути , а в аналізі калу нічого не виявляють .
Аналіз крові ‘’ на глисти ‘’ ( серологічний метод ) зазвичай рекомендують при паразитарних інвазіях , які не виділяються з фекаліями ( наприклад ехінококоз , токсокароз ) . В інших випадках даний метод є додатковим , оскільки наявність антитіл може свідчити не тільки про гостру інфекцію , а й про реакцію імунної системи на присутність хвороби у минулому і організм таким чином реагує за залишковим ефектом . Тобто для підтвердження діагнозу та призначення лікування повинні бути присутніми відповідна клінічна картина та позитивне мікроскопічне дослідження калу .
6. Рослинні засоби від глистів безпечні та дієві !
Рослинні засоби – це звичайні біологічно активні добавки , які не пройшли всі необхідні медичні дослідження , як це робиться зі справжніми ліками . Окрім того , дані трави у високих концентраціях , які начебто можуть вплинути на паразитів , також можуть пагубно впливати й на організм людини . На сьогоднішній день жоден з рослинних препаратів офіційно не довів свою ефективність як антигельмінтний засіб . Тому знайте , що виробник цього ‘’дива‘’ сам не знає , як воно працює та й чи працює взагалі .
7. Якщо все ретельно прибирати вдома – заразитись неможливо !
На жаль , це не так , адже завжди є можливість заносу яєць у дім на ніжках мух та інших комах , з пилом тощо . Однак , ці заходи значно мінімізують імовірність зараження .
8. Для лікування глистів обов'язково потрібно давати сорбенти !
Жоден із сучасних протоколів лікування гельмінтозів не містить таких рекомендацій . Множинні дослідження показали , що практично в 100% випадків для лікування потрібно використовувати всього один протигельмінтний препарат і більше нічого .
Яка ж профілактика ?
Профілактика гельмінтозів полягає в загальноприйнятих нормах .
1. Здоровий спосіб життя .
2. Дотримання санітарно – гігієнічних навичок :
▪ ретельне миття рук після вулиці , туалету тощо ;
▪ наявність у кожного члена сім'ї власних рушників , постільної білизни та інших предметів особистої гігієни ;
▪ тримати в чистоті всі іграшки , з якими дитина найчастіше бавиться .
3. Споживання правильно оброблених харчових продуктів :
▪ з обережністю вживати сирокопчені або недостатньо термічно оброблені продукти , а малим дітям краще взагалі їх не пропонувати ;
▪ ретельно мити овочі , фрукти , ягоди .
4. Вживання чистої води - фільтрованої чи кип'яченої .
5. У разі наявності домашніх тварин – правильний догляд за ними , дегельмінтизація .
В будь-якому випадку радимо не займатися самолікуванням та закликаємо довіритись професіоналам!
Дані обстеження кваліфіковано проводяться спеціалістами мікробіологічної лабораторії Рогатинського відділу ІФ РВ ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ».
Піклуємося про кожного!
Руслана Дуда, фельдшер-лаборант мікробіологічної лабораторії
Рогатинського відділу ІФ РВ ДУ «Івано-Франківський
ОЦКПХ МОЗ».