Профілактика туберкульозу
Головним завданням нової Глобальної стратегії ВООЗ із протидії туберкульозу до 2035 року є звільнення світу від туберкульозу з досягненням нульового рівня захворюваності, смертності та страждань від цієї недуги.
Питання протидії туберкульозу в Україні є одним із пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов’язань. У 2014 р. Україна вперше ввійшла до п’яти країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу. Особливо загрозливим є несвоєчасне звернення хворих по медичну допомогу, пізнє виявлення туберкульозу і поєднаних форм ВІЛ/ТБ, що зумовлює високий рівень смертності від цієї недуги.
В Івано-Франківській області за 9 міс. 2022 року зареєстровано збільшення захворюваності на туберкульоз на 21,37%. За перші 9 міс. 2022 року зареєстровано 301 випадок (інтенсивний показник складає 22,05 на 100 тис.населення) проти – 248 випадків (інтенсивний показник 18,16 на 100 тис.населення) за аналогічний період 2021 року.
Захворюваність туберкульозом на території обслуговування Рогатинського відділу за 9 міс.2022 року у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року збільшилася на 66,6 % і становить 20 випадків (20,71 на 100 тис. населення) проти 12 (12,43 на 100 тис. населення) за 9 міс.2021 року. Випадки туберкульозу реєструвались на території усіх ОТГ, окрім Букачівської ОТГ.
Туберкульоз - інфекційне захворювання, спричинене патогенним видом бактерій – мікобактерією туберкульозу, яка проникає в організм головним чином через дихальні шляхи, рідше через рот при вживанні заражених харчових продуктів (молоко від хворих туберкульозом корів). Збудник туберкульозу дуже стійкий в зовнішньому середовищі.
Основним джерелом збудника туберкульозу є хвора людина особливо при туберкульозі органів дихання, рідше - хворі свійські тварини (велика рогата худоба).
Захворювання туберкульозом частіше виникає у людей, в яких знижені захисні сили організму, понижений імунітет через порушений режим праці та відпочинку, недоброякісне харчування, часті емоційні стреси, погані звички (куріння, зловживання алкоголем, наркотики), туб. контакт із хворими на туберкульоз родичами.
Симптоми, які вказують на те, що людина може бути хвора на туберкульоз: кашель (частіше сухий), що продовжується більше, ніж 2- 3 тижні; кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі); підвищення температури без очевидних причин більше 5- 7 днів; задуха; раптове схуднення ; погіршення або відсутність апетиту; постійна слабкість; підвищена втомлюваність; підвищена пітливість (особливо вночі).
Якщо ви у себе або у своїх близьких помітили подібні симптоми негайно зверніться до лікаря. Обстеження просте, безпечне та виконується протягом декількох днів. Тому при появі таких симптомів потрібно пройти флюорографічне або рентгенологічне обстеження, щоб виявити хворобу в ранній стадії. Щорічно потрібно проходити профілактичний медичний огляд.
Важливе значення у боротьбі з туберкульозом надається специфічній профілактиці, а саме вакцинації БЦЖ новонароджених дітей в пологових відділеннях. Щеплення дітей проти туберкульозу знижує захворюваність в 7- 10 разів.
На туберкульоз може захворіти кожен. Туберкульоз має прихований перебіг на початку. Інфікувати іншу людину може тільки хворий з так званою «відкритою формою» туберкульозу, коли разом з мокротинням збудник туберкульозу виділяється у повітря.
Лікування туберкульозу тривале та має проводитись під наглядом лікаря. Якщо лікування почато на ранніх стадіях захворювання, воно менш тривале та більш ефективне.
Лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань Рогатинського відділу
ІФ РВ ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Людмила Коваленко.