Напередодні «чорної п’ятниці» застерігаємо споживачів від підступних знижок
В період воєнного часу кожен споживач шукає можливість заощадити під час купівлі того чи іншого товару.
Тож напередодні так званої «чорної п’ятниці», яка цьогоріч припадає на 25 листопада 2022 року, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, вкотре хоче застерегти споживачів від маніпуляцій зі знижками цін на товари.
Багато магазинів, особливо з непродовольчою групою товарів (одяг, меблі, побутова техніка і т.п.), з метою залучення споживачів роблять потужну рекламу періоду знижок. Проте на практиці – це лише переклеювання стікерів із ціною, іншими словами – навмисне завищення цін на передодні «чорної п’ятниці», щоб потім продати товар зі знижкою.
Крім того, продавці та маркетологи в цей день використовують одні з рекламних хитрощів: пропонують купити 1+1=3, тобто три речі за ціною двох. Сама пропозиція для потенційного споживача є привабливою, тому не аналізуючи, що в ціну двох товарів вже включена ціна третього ми деколи придбаваємо навіть непотрібні нам річ. Така сама ситуація з «купуй 4 шт. – 5-та в подарунок».
В цей період потрібно бути особливо пильними під час купівлі товарів через Інтернет-мережу, бо в час таких шалених знижок можна потрапити на шахраїв. Якщо на дорогий товар стоїть дуже велика знижка, спочатку потрібно перевірити інформацію про продавця (найменування, обов’язково повна адреса місця знаходження, гарантійні зобов’язання, точна вартість товару, терміни доставки, характеристика продукції та інше.) Важливо переглядати рейтинг та читати відгуки. Крім того, обирати доставку кур'єром з оплатою готівкою, або – в поштове відділення з післяплатою.
Відповідно до Закону України «Про рекламу», «знижка» – це тимчасове зменшення ціни товару, яке надається покупцям (споживачам).
Рекламна інформація про знижки повинна відповідати певним вимогам, а саме:
● реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару;
● реклама про проведення конкурсів, лотерей, розіграшів, призів заходів рекламного характеру тощо повинна містити інформацію про строки та місце проведення цих заходів та вказувати інформаційне джерело, з якого можна дізнатися про умови та місце проведення цих заходів.
Насправді, порушення законодавства про рекламу в частині розповсюдження реклами знижок на Івано-Франківщині відбувається дуже часто. Якщо проаналізувати вітрини магазинів, бігборди, то нам і «чорної п’ятниці» не потрібно.
Тому Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області постійно здійснює контроль за такою рекламою і злісних порушників притягує до відповідальності у вигляді штрафу, а саме – у п’ятикратному розмірі вартості виготовленої чи розповсюдженої реклами.
Якщо порушник не надає інформацію щодо вартості реклами, тоді виноситься два рішення: за неподання інформації штааф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.) та за недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами – в розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5083 грн.)
Тому порада для споживачів: перш за все, не поспішайте! З «чорною п’ятницею» в Україні знижки та акції не закінчуються. Потрібно запланувати покупку і починати моніторити ціни заздалегідь. В погонях за знижками ми можемо придбати не потрібні нам речі, або стати жертвами інтернет шахраїв. Бажаємо всім тільки потрібних, якісних та вигідних покупок!