Знаннями, які рятують життя
Російські окупанти залишають після себе не лише руїни, але й смертельні "сюрпризи" - міни, боєприпаси… Часто ці вибухові пристрої ховаються під завалами будинків, у техніці. Замасковані вони й під побутові предмети або, що страшніше, дитячі іграшки… Як свідчить статистика, майже 30% території України, де велись бойові дії, є потенційно небезпечними, адже містять таку приховану загрозу. Тож навіть звільненні території не є повністю надійними для українців, які повертаються додому, адже всіяні боєприпасами, що можуть детонувати у будь-який час…
Як вберегти себе і рідних від ворожих знахідок? Що робити при виявленні вибухонебезпечних предметів? Вели мову 7 лютого, під час семінару на тему мінної небезпеки.
Пізнавальний проєкт реалізовується Благодійним фондом «Рокада» за підтримки UNHCR Ukraine - Агентства ООН у справах біженців в Україні. Як розповідають соціальні працівники по роботі з громадами кластера СССМ, ці заняття головно націлені на людей, які покинули свій дім через війну. А ключова мета лекцій, власне, – навчити розпізнавати види мін, щоб у майбутньому переміщені українці вміти захистити себе і рідних від ураження.
«Ми сподіваємося, що ситуація налагодиться і українці зможуть повернутися в рідні домівки. Але, на жаль, розуміємо, що проблема замінованих територій не зникне так швидко. За статистикою необхідно більше як 10 років, щоб знешкодити те, що заміновано за рік війни. Знання, якими ми ділимось з ВПО, є обов’язковим елементом їхнього подальшого життя, бо допоможе зберегти себе у післявоєнному побуті», - зауважує соціальний працівник по роботі з громадами БФ«Рокада» Галина Чумаченко під час інформаційних сесій з внутрішніми переселенцями.
Власне, пані Галина знає про мінну небезпеку не з підручників. Вона сама ВПО, походить зі Східної України та є сертифікованим спеціалістом у цій царині.
У розмові з нами фахівець розповідає, що до цього працювала у FSD Швейцарському фонді протимінної діяльності. Міжнародна гуманітарна організація займається розмінуванням і інформуванням населення. Тож маючи необхідні знання з інформування населення стосовно цієї важливої теми, а також навички роботи з громадськістю у Луганській області, старається навчити українців захистити себе від небезпеки.
Галина Чумаченко хоче, щоб люди, зокрема діти та підлітки, знали як поводитися при цьому. Відповідно під час сесій розповідає про різні форми мін, як розпізнати їх, що потрібно робити, коли помітив загрозу.
"З такими інформаційними сесіями ми об’їздили всі місця колективного проживання переміщених осіб. Тепер проводимо лекції у бібліотеках, закладах культури, міських радах, куди приходять місцеві жителі і ВПО, які проживають у приватному секторі", - діляться соціальні працівники кластера СССМ.
Дівчата зізнаються, що на цьому їхня робота у не завершиться. Наступним пунктом стануть тренінги для дітей. Їх планують зробити більш інтерактивними, з іграми, можливо, й дитячим героєм-Патроном. Відповідно захід буде розрахований виключно на школярів і дошкільняток.