Лікарня стає соціальним закладом і змінює своє обличчя
Упродовж минулого року на базі КНМП «Рогатинської ЦРЛ» почали розвивати паліативну медичну допомогу. Це рішення дозволило забезпечувати пацієнтів ще більшим переліком безкоштовних послуг, бо специфічної медичної допомоги і догляду потребують багато людей.
Так, у громаді запрацювала амбулаторна мобільна бригада ЦРЛ. Крім того, було розгорнуто ліжка у стаціонарних відділеннях лікарні для пацієнтів, яким необхідні цілодобовий догляд та знеболення.
Втім, нещодавно у закладу з’явилася можливість перенести паліативне відділення в окреме приміщення. Як вплинули такі зміни на якість надання послуг - цікавились міський голова Сергій Насалик та його заступник Іван Красійчук під час чергового робочого візиту у рогатинську лікарню.
«У таких умовах забуваєш, що в лікарні…»
Паліативна допомога існує в українському законодавстві з 2011 року, але тривалий час її надавала невелика кількість медзакладів держави. Та в останні роки ситуація змінилась, адже люди, які потребують такої медичної підтримки, фактично є у всіх населених пунктах.
Зауважимо, що паліативне відділення піклується головно про пацієнтів, котрим потрібен професійний і цілодобовий медичний догляд, а також знеболення. А для цього необхідні відповідні умови, спеціальне обладнання тощо. Тож керівництво КНМП «Рогатинської ЦРЛ» почало шукати вихід у розв’язанні важливого питання, зокрема й щодо окремого приміщення.
Другий рік Національною службою здоров’я України не було підписано пакет послуг з надання медичної допомоги при пологах. Причиною стала низька народжуваність. У зв'язку з цим в Рогатинській ЦРЛ відбулося реформування пологового відділення. Та після його закриття без роботи не залишився жоден працівник. Весь персонал пройшов відповідне навчання та нині піклується про підопічних паліативного відділення, що з 2024-го працює у стінах колишнього пологового.
“Наразі тут розгорнуто 20 місць, але потреба в наданні такого виду медичної допомоги зростає, - каже директор КНМП «Рогатинська ЦРЛ» Руслан ПАНЬКІВ. - Загалом, за минулий рік у паліативному відділенні проліковано 271 особу. Їм надається низка послуг: це і лікування, і цілодобовий нагляд, і обстеження тощо».
У відділення за спрямуванням сімейних лікарів надходять краяни, яким допомагають полегшити симптоми їх основної хронічної хвороби. Тобто це можуть бути не лише онкохворі, йдеться про будь-які діагнози, що потребують покращення якості життя людини. Цукровий діабет, серцево-судинні у стадії загострення, або люди, які перенесли інсульт, інфаркт, люди, які отримали травми, лежачі хворі. У паліативному відділенні обслуговують теж літніх, одиноких людей, які і потребують допомоги.
…Заходиш у приміщення і тебе зустрічають світлі, охайні палати, зручні функціональні ліжка з протипролежневими матрацами. До кожного ліжка підведений кисень. Для потреб пацієнта – ходунки, пристрій для підйому, у палатах працюють кондиціонери, облаштована зона для відпочинку з телевізором. До того ж наявні усі засоби для реабілітації та обстеження стану хворого.
Варто зазначити, що такі медичні послуги безоплатні, задля цього Національна служба здоров’я України разом із Рогатинською лікарнею уклали відповідний договір про співпрацю. У відділенні пацієнтів забезпечено цілодобовою допомогою, лікарськими засобами, медичними виробами та витратними матеріалами. Тут здійснюється догляд, який окрім знеболення, включає спостереження за пацієнтом, турботу про його психологічний стан, правильне харчування, необхідні аналізи та обстеження, реабілітацію, забезпечує раннє виявлення симптомів і полегшення страждань, адекватні лікувальні заходи, психологічну підтримку пацієнта та його рідних.
Про догляд у стінах паліативного відділення почули чимало позитивних відгуків від пацієнтів. Зокрема, під час нашого візиту О.Касьянова каже:
«Прибула на Рогатинщину з Донецької області в часі повномасштабної війни. Ще в жодному закладі не відчувала такої турботи до себе, як тут. До нас дуже гарно відносяться. Медперсонал чуйний, людяний, допомагає у всьому. У таких умовах забуваєш, що в лікарні».
У ЦРЛ запрацював гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу
У часі війни медзаклад й справді не стоїть на місці і продовжує покращувати свої умови, технічне оснащення, щоб запропонувати пацієнту якісні послуги та комфортні умови. Тож на цьому наш візит не завершився. Міський голова Сергій Насалик також поспілкувався з працівниками й інших відділень. Головно цікавився проблемними питаннями і перспективами розвитку лікарні.
Присутні оглянули частину поліклінічного відділення (знаходиться неподалік реєстратури), де здійснено капітальний ремонт. Не оминули увагою й облаштованого тут гінекологічного кабінету безбар’єрного доступу.
Як зауважив директор КНМП «Рогатинської ЦРЛ» Руслан Паньків, такий проєкт реалізують у 23 областях України.
«Його створили, аби зробити доступнішою гінекологічну допомогу жінкам з інвалідністю, - додає Р.Паньків. – Кабінет облаштований спеціальним електричним гінекологічним кріслом, отриманим за сприяння UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення. Є пристосування, що допомагає переставити жінку з візка на гінекологічне крісло. Також в рамках проєкту оновлено меблі та техніку для організації робочого простору. Їх придбано за сприяння Українського Жіночого Фонду, БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» у межах заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії, Європейського Союзу, Франції та Міністерства закордонних справ Республіки Корея».
Гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу допоможе медикам надавати послуги за міжнародними стандартами. Він відкритий не лише для жінок з інвалідністю, але й усіх, хто потребує такого огляду.
Підсумовуючи візит, міський голова Сергій Насалик зауважив:
«Майбутнє належить тим, хто над ним важко працює. З цією думкою тотожна реформа медицини, ключова мета якої - задоволення потреб простого пацієнта. А як це можна зробити? Надаючи якісні послуги в хороших умовах, на сучасному обладнанні, що допомагає на ранніх стадіях діагностувати різноманітні захворювання. І приємно бачити, що наша медицина успішно крок за кроком йде цим шляхом.
У громаді проведено велику роботу, щоб сформувати спроможну мережу надання медичної допомоги населенню. Торік вдалося завершити процес стабілізації роботи двох закладів, також ми простежуємо позитивну тенденцію щодо звернень пацієнтів у Рогатинську ЦРЛ за останні два роки. Наша лікарня стає соціальним закладом і змінює своє обличчя. А це все – завдяки бажанню та готовності адміністрації і колективу працювати, розвиватися, ставати учасниками різноманітних ініціатив, що допомагають піклуватися про здоров’я громади на новому, кращому, рівні».