Раунд другий: Очікуємо діалогу з інвестором
«Засідання нашої комісії – це лише підготовчий етап до великої та серйозної роботи. Ми чекаємо діалогу з інвестором. Очікуємо побачити від ТзОВ «Гудвеллі Україна» реалістичний план стратегічного розвитку виробництва, що матиме закритий цикл і з якого не виходитимуть жодні випари, а також - невідкладні заходи, що знизять шкідливий вплив на стан довкілля. Нам не потрібні методи спроб, а важливий - ефективний результат».
Ця думка стала ключовою під час засідання тимчасової комісії щодо розгляду колективного звернення жителів міста Рогатина про шкідливий вплив на стан довкілля та здоров’я громадян, викликаний неприємним запахом від продуктів життєдіяльності свиноферми, розташованої в с.Підгороддя. Зустріч стала другою за ліком, але вкотре була спробою донести до інвестора виробництва, що розгорнуло свою діяльність на території громади, толерантну думку активної громадськості краю: «Ми не вимагаємо закривати ферму ТзОВ «Гудвеллі Україна», тільки не порушуйте наші права».
Розпочали засідання з ознайомлення присутніх з новим складом комісії, до якої відповідно до розпорядження міського голови від 11.09.2023 року №216-р тепер входить низка представників громадськості. Згодом у порядку денному було заслухано інформацію про проведену роботу за період від 29 серпня.
Як повідомив перший заступник міського голови, заступник голови комісії Микола Шинкар, за цей час, ситуація змінилася у двох напрямках:
«Перше, виконавчий комітет міської ради отримав листи від Державної установи Івано-Франківський центр контролю, профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України та від Державної екологічної інспекції Карпатського округу, а також ще одну заяву щодо обговорюваної теми від жителя міста Рогатина, військовослужбовця Збройних сил України пана Андрія. Друге, досягнуто домовленості щодо укладення договору на проведення лабораторно-інструментальних досліджень атмосферного повітря. Міська рада оплатить такі дослідження».
За його словами, якісні аналізи повітря потрібні комісії, щоб рухатись у цивілізованому, визначеному законодавством, напрямку. Адже для того, щоб наступали правові наслідки - необхідні юридичні факти. Без них звинувачення зі сторони громадськості і оправдання з боку ТзОВ «Гудвеллі-Україна» носитимуть лише декларативний характер.
Відповідно комісією було обговорено пропозиції стосовно термінів і місць проведення таких досліджень. Рекомендовано здійснювати їх цілодобово та протягом двох місяців по три дні двічі на місяць у визначених трьох локаціях – на перехресті вулиць Перенівської та Володимирської в м.Рогатині, на межі санітарно-захисних зон в с.Підгороддя та с.Перенівка. Крім того, запропоновано враховувати важливі чинники, зокрема розу вітрів, та делеговано двох представників від громадськості – В.Паньківського, М.Турка для участі у проведенні цілодобових лабораторно-інструментальних досліджень атмосферного повітря.
Відтак у порядку денному комісія заслухала Тараса Гундяка, начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю)в Івано-Франківській області, та Дмитра Ішакова, начальника Рогатинського відділу Івано-Фраківського районного управління ГУ Держпродслужби в Івано-Франківській області. Вели мову про вжиття заходів цими службами щодо ліквідації неприємного запаху від продуктів життєдіяльності свиноферми, розташованої в с.Підгороддя та шкідливого впливу на стан довкілля і здоров’я громадян.
У ході доповідей представників органів виконавчої влади та тривалої дискусії з членами комісії, було відзначено, що Державною екологічною інспекцією Карпатського округу та ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області не повністю враховано рівень небезпеки для здоров’я жителів міста Рогатина і прилеглих сіл через забруднення повітря продуктами господарської діяльності свиновідгодівельного комплексу, внаслідок чого не вжито ефективних заходів моніторингу та контролю.
«Болить нас, має боліти і вас. Тут ціле місто душиться, а ми займаємось відписками, чекаємо дозволу з Києва. Крім замірів є низка інструментів щодо виконання ваших повноважень, ми ж галичани, проявіть місцевий патріотизм», - слушно підсумовували розмову члени комісії.
Тож рекомендували представнику ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області надати акти про результати проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на свинофермі в с.Підгороддя із застосуванням лабораторно-інструментальних досліджень атмосферного повітря. А представнику Державної екологічної інспекції Карпатського округу - надати перелік заходів, які може здійснити Державна екологічна інспекція Карпатського округу щодо зміни ситуації та зменшення шкідливого впливу на стан довкілля та здоров’я громадян, викликаного неприємним запахом від продуктів життєдіяльності свиноферми.
Нагадаємо, що під час першого засідання 29 серпня комісія звернулася до ТзОВ «Гудвеллі Україна» поінформувати про діяльність свиноферми (надати загальні дані щодо розрахункової кількісті поголів’я свиней, наявної кількості поголів’я свиней, накопичення та вивезення гнійних мас тощо). Та обговорення цього питання, як і визначення санітарних меж, мало низку спірних моментів, тож комісією було вирішено делегувати двох представників від громадськості – В.Паньківського, М.Турка для участі у здійсненні перерахунку свиней на підприємстві.
На запитання громадськості: що зробило підприємство для мінімізації шкідливого впливу на стан довкілля та здоров’я громадян, викликаного неприємним запахом від продуктів життєдіяльності свиноферми? Присутні на засіданні представники ТзОВ «Ґудвеллі Україна» зазначили, що проведено низку робіт для зменшення неприємного запаху від продуктів життєдіяльності свиноферми. Та процес визначення і ліквідації джерел смороду триває й досі. Оскільки змішування гною з спеціальною глиною не дало результату, тож днями спробували нові технологічні заходи. Розглядають можливість використання абсолютно нових американських реагентів. Крім того, компанія пропрацьовує питання щодо запровадження замкнутого циклу на виробництві.
Але які б не були кроки, за більш як півтори року громада хоче бачити результат або бодай часові рамки коли його буде досягнуто. Отож, поки ведуться заміри атмосферного повітря, автивісти звернулася до команди «Гудвеллі Україна» донести думку жителів Рогатинщини до власника підприємства, а саме - представити конкретний план заходів з чітко визначеними завданнями і строками проведення робіт щодо мінімізації шкідливого впливу на стан довкілля та здоров’я громадян, викликаного неприємним запахом від продуктів життєдіяльності свиноферми.
«У нас має бути розуміння куди ви йдете і скільки доведеться чекати. Тому громада чекає діалогу з інвестором», - підсумував розмову Богдан Гордій.
В протилежному випадку, зауважила комісія, будуть вжиті інші заходи, звісно, у правовому полі.