Рада безбар’єрності: стартові кроки до створення комфортного середовища
Майже кожен із нас хоча б раз у житті стикався з бар’єрами. Серед таких, до прикладу, брак інформації, відсутність можливості працювати, вчитися, економічна невпевненість… Тож питання безбар’єрності є багатогранним, як і самі бар’єри. Адже йдеться не лише про встановлення пандусів, але й про забезпечення доступності будівель, освіти, праці та інших важливих сфер.
Тому будь-яке подальше рішення чи зміна у нашій державі та громаді мають базуватися на створенні простору без обмежень в усіх напрямках життя, як це бачимо у інших розвинених країнах.
«Безбар’єрність набуває іншого значення, стає новою суспільною нормою в Україні, наскрізним принципом державної політики. Її включать до всіх довгострокових рішень і програм на національному та місцевому рівнях.
Зміни, які ініційовані у державі, насамперед стосуються того, якою країною ми прагнемо бути. Тобто, прогресивною державою, де кожен має рівні права та можливості, – зазначив перший заступник міського голови Микола Шинкар. - Тому спільними зусиллями маємо сформувати чіткий покроковий план дій у громаді та визначити для кожного напрямку безбар’єрності пріоритетні завдання, які необхідно реалізувати першочергово. Відтак продумати конкретні шляхи подолання всіх обмежень, які існують сьогодні та потребують змін».
Тож попереду багато роботи, мета якої – зробити Рогатинщину громадою, де кожен зможе жити комфортно, незалежно від стану свого здоров’я або потреб. Про це йшлося на першому засіданні Ради безбар’єрності при міському голові у п’ятницю, 10 січня.
Зауважимо, що до складу Ради увійшли заступники міського голови, представники структурних підрозділів міської ради, громадських організацій, учасники бойових дій та внутрішньо переміщені українці.
Під час засідання було розглянуто два ключові питання.
Одним із перших рада заслухала організацію виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 28.04.2023 №154, листа департаменту міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад від 10.12.2024 №711/03.6/42/2-24. За підсумками обговорення було вирішено створити комісію з підготовки пропозицій щодо забезпечення фізичної доступності туристичних об’єктів для маломобільних груп населення, до якої увійшли фахівці у галузі архітектури, власності та містобудування. Їй доручено наступні завдання:
- провести обстеження об’єктів комунальної власності (зокрема, Рогатинського базового будинку культури, гончарної майстерні історико-краєзнавчого музею «Опілля», храмів міста);
- визначити місцярозташування паркомісць для маломобільних груп та забезпечити їх маркування до першого кварталу 2025 року;
- направити з відповідними приписами матеріали моніторингу власникам закладів громадського харчування щодо створення безбар’єрного простору.
Ще одним питанням, яке детально обговорили на засіданні, стала розробка програми заходів зі створення безбар’єрного простору у громаді. Відповідно, керівникам виконавчих органів, закладів, установ, підприємств та організацій доручено до 15 січня надати пропозиції з формування безбар’єрного середовища на теренах краю. Місцева стратегія зі створення такого простору опиратиметься на усуненні бар’єрів у шести ключових напрямках: фізичному, інформаційному, освітньому, цифровому, суспільному та економічному.
«Наша мета – зробити громаду зручною для кожного жителя, незалежно від віку, стану здоров’я чи потреб. З цією метою об’єднали фахівців і громадськість, щоб разом працювати над реальними змінами», – підсумував засідання заступник міського голови, заступник голови ради Іван Красійчук.