Програма «Культура Опілля» на 2022-2024 роки
УКРАЇНА
РОГАТИНСЬКА МІСЬКА РАДА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 р. № 3862 18 сесія VIII скликання
м. Рогатин
Про затвердження
Програми «Культура Опілля»
на 2022-2024 роки
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 91 Бюджетного кодексу України та з метою забезпечення належного надання культурних послуг жителям громади, міська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити Програму «Культура Опілля» на 2022-2024 роки, що додається.
2.Організацію виконання Програми доручити відділу культури міської ради та заступнику міського голови згідно розподілу обов’язків.
3.Контрольза виконанням цього рішення покласти на постійні комісії міської ради з питань стратегічного розвитку, бюджету і фінансів, комунальної власності та регуляторної політики (голова комісії – Тетяна Винник) та з питань гуманітарної сфери, соціального захисту населення та молодіжної політики (голова комісії – Тетяна Кушнір).
Міський голова Сергій НАСАЛИК
ПРОГРАМА
«Культура Опілля» на 2022-2024 роки
м.Рогатин
ПАСПОРТ
програми «Культура Опілля» на 2022-2024 роки
- Ініціатор розроблення Програми (замовник):
Рогатинська міська рада.
- Розробник Програми:
відділ культури Рогатинськоїміської ради.
- Термін фінансування Програми: 2022-2024 роки
- Обсяги фінансування Програми: 680,6 тис.грн.
Обсяги фінансування Програми (тис.грн.):
- Терміни проведення звітності: за звітний період року.
Вступ.
На території Рогатинської міської територіальної громади діють 64 заклади культури з них: 33 клубних заклади, 30 бібліотек, 1 дитяча школа мистецтв ім. Б.Кудрика (310 учнів).
При закладах культури функціонує понад 270 різножанрових гуртків аматорської творчості.
26 аматорських колективів носять звання «народний», 2– звання «зразковий».
В закладах культури проводяться заходи згідно календарного плану та з нагоди пам’ятних і визначних дат. Проводяться творчі звіти народних аматорських колективів. Організовуються обмінні концерти.
Традиційними є проведення фестивалів місцевого рівня, зокрема: «Різдвяна розколяда», «Великодний розмай на Рогатинщині», молодіжний фестиваль-конкурс естрадної пісні «Опільські роси», фестивалі Духовної та патріотичної пісні. Щорічний огляд-конкурс читців ім. Тараса Шевченка. Один раз у два роки проводиться обласний відкритий фестиваль народної творчості «Пісні Опілля», за участю аматорських колективів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей.
В громаді знаходиться 18 пам’яток архітектури національного значення, 39 пам’яток містобудування і архітектури місцевого значення, 24 пам’ятки археології місцевої охоронної категорії, Церква Зішестя Святого Духа занесена до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
Діючі музеї:
- музейний комплекс в м. Рогатині, філія музею мистецтв Прикарпаття, яка включає в себе музей - садибу Миколи Угрина – Безгрішного та музей – пам’ятку дерев’яної архітектури та живопису ХVI ст. – Церква Святого Духа;
- меморіальний музей «Підпільна штаб – квартира Р. Шухевича» в с.Княгиничі, філіал Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. С.Бандери;
- історико-краєзнавчий музей «Опілля» в м. Рогатині;
Громадські музеї:
- музей Богдана Лепкого та визвольних змагань в с. Жовчів;
- музей Ольги Басараб в с. Підгороддя;
- історичний музей в с.Заланів.
На території громади діє 71 храм, з них 52 храми Української греко-католицької церкви, 16 - Української православної церкви, 1 – православної церкви Московського патріархату та 2 - римо-католицьких костели.
Загальна характеристика Програми
Програма розвитку культури територіальної громади (далі – Програма) розроблена з метою забезпечення розвитку культури, мистецтва та збереження об’єктів культурної спадщини.
У цій Програмі враховані завдання, визначені Законами України «Про культуру», «Про охорону культурної спадщини», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державні цільові програми» іншими законами України, указами Президента України та урядовими документами, а також рекомендації постійних комісій міської ради. У запропонованій Програмі визначені стратегічні пріоритети розвитку культури громади, організаційні засади її реалізації та обґрунтовані ресурсні потреби.
У Програмі представлений комплекс матеріально-технічних, управлінських проєктів із визначенням шляхів їх реалізації та джерел фінансування. У ній максимально враховано суспільні затребуваності населення щодо забезпечення культурних послуг, які б відповідали сучасним тенденціям глобалізації, розвитку науково-інформаційних технологій.
Програма покликана суттєво змінити та розширити культурний простір громади. Її пріоритетними напрямами стали:
- дослідження, збереження та популяризація матеріальної та нематеріальної культурної спадщини;
- інформаційне забезпечення жителів, комп’ютеризація закладів культури;
- сприяння вільному доступу жителів до інформації, вітчизняних та світових інформаційних ресурсів;
- естетичне виховання дітей та молоді;
– організація змістовного дозвілля;
– створення та підтримка осередків національних творчих спілок;
– зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури;
– кадрове забезпечення сфери культури, соціальний захист працівників культури.
Програма відкрита для доповнення, коригування спільних дій органів місцевого самоврядування, установ галузі, громадських об’єднань.
- Мета і основні завдання Програми
Метою Програми є збереження і розвиток культури Опілля, національно-патріотичне виховання, створення умов для вільної творчої діяльності, підтримка книговидавничої справи, зміцнення матеріальної бази закладів культури, підвищення ролі закладів культури у піднятті престижу Рогатинщини.
Програма визначає стратегію розвитку галузі культури, пріоритетні завдання збереження і розвитку культурної спадщини в Рогатинській міській територіальній громаді на 2022-2024 роки. Вона передбачає підвищення ефективності діяльності закладів культури і мистецтва, модернізацію, комп’ютеризацію та охоплення Інтернетом мережі бібліотек, оновлення книжкових фондів, розроблення та впровадження механізмів їх інноваційної діяльності, забезпечення реалізації прав громадян на доступ до інформації, охорону культурної спадщини, здобуття мистецької освіти, залучення до культурних цінностей і духовних надбань.
Основні завдання Програми.
1) створення умов для функціонування закладів культури місцевого рівня, надання якісних культурних послуг для всіх верств населення;
2) державна підтримка професійного та аматорського мистецтва;
3) збереження та актуалізація нематеріальної культурної спадщини, розвиток народних художніх ремесел;
4) зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури;
5) збереження і використання культурної спадщини;
6) реалізація державної політики у сфері книговидавничої справи;
7) забезпечення просвітницької та виховної ролі національної духовної культури;
8) вирішення актуальних питань духовно-релігійної сфери;
9) поліпшення співпраці між владними структурами, громадськістю та церквами.
- Підтримка аматорського мистецтва.
Розвиток клубної справи
Для досягнення якісно нового рівня культурно-освітньої роботи, посилення її ролі у відродженні української національної культури та культур інших етнічних груп, розвитку ініціативи та аматорської творчості населення у сфері дозвілля необхідно:
– забезпечити заклади культури на селі повноцінним фінансуванням;
– забезпечити збагачення змісту та вдосконалення форм діяльності культурно-освітніх закладів;
– сприяти створенню об’єднань за інтересами, товариств і асоціацій, інших громадських творчих формувань, співпраці із творчими спілками, об’єднаннями митців;
- покращити культурне обслуговування сільського населення;
– забезпечити фінансову підтримку народних та зразкових аматорських колективів;
– сприяти відродженню осередків традиційних художніх ремесел та промислів;
– створити в методичному кабінеті Рогатнського Будинку культури комп’ютерний банк інформації з питань культурно-просвітницької діяльності аматорських колективів із залученням відео- та фотоматеріалів;
– здійснити запис на цифрових носіях автентичного фольклору Опілля;
– методичному центру проводити постійні фольклорно-етнографічні експедиції, творчі лабораторії та інші заходи, спрямовані на популяризацію, вивчення і дослідження традиційної культури Опілля (додаток 1).
4. Розвиток бібліотечної справи
Стрімкий розвиток новітніх технологій, поширення каналів зв’язку, можливість миттєвого обміну інформацією з будь-якої частини світу зумовили визначення нових пріоритетів діяльності бібліотек Рогатинщини. З цією метою важливо створити сучасну матеріально-технічну базу для бібліотек громади та підвищити рівень кваліфікації працівників бібліотек, їхню здатність використовувати інноваційні технології та методики. Для цього потрібно:
– подальше впроваджувати у бібліотеках новітніх технологій та комплексний підхід до розвитку технологій інформаційно-бібліотечного сервісу;
– повноцінне формування документально-інформаційного ресурсу;
– проведення соціологічних досліджень у бібліотечній галузі;
– формування позитивного іміджу бібліотек у суспільстві;
– підвищення рівня кваліфікації бібліотечних працівників з метою задоволення потреб користувачів, що постійно змінюються, з урахуванням сучасних інформаційних технологій.
Основні напрямки діяльності бібліотек громади:
– здійснювати поетапно комп’ютеризацію сільських бібліотек за бюджетні та позабюджетні кошти (участь в грандах,проектах);
– впроваджувати бібліотечні послуги, спрямовані на задоволення потреб користувачів, урізноманітнення читання (ксерокопіювання, сканування, запис інформації на електронні носії);
– забезпечити повноту і оперативність комплектування бібліотечних фондів бібліотек літературою, що сприяла би розвитку національної культури, рідної мови, краєзнавчими матеріалами з актуальних питань екології, економіки, права, підприємницької діяльності, етнографії;
– здійснювати пошук раціональних форм і методів обслуговування книгою та інформацією, які б сприяли підвищенню духовної культури;
– участь творчих спілок у реалізації державної політики у сфері культури (додаток 2).
5. Навчально-мистецька освіта
Всебічний розвиток національної культури, національна спрямованість музичної освіти і виховання, досягнення якісно нового рівня у вивченні навчальних дисциплін відіграє важливу роль у духовному становленні особистості, забезпечує формування художньо-естетичних ідеалів молоді.
Рогатинська дитяча школа мистецтв ім.. Б.Кудрика є основою мистецької освіти для подальшого забезпечення закладів культури і мистецтва кваліфікованими фахівцями. Адже саме у дитячих музичних школах мистецтв майбутні професіонали роблять свої перші кроки.
Актуальним у роботі навчально-мистецького закладу є створення ефективної системи навчання і виховання, забезпечення духовного самовдосконалення особистості, формування фахового інтелектуального потенціалу учнів, активізація творчого пошуку в процесі навчання.
Розвиток галузі культури і мистецтва неможливий без активного залучення обдарованої молоді до творчого процесу, без реалізації проектів творчої молоді у всіх напрямах культури і мистецтва. (додаток 3).
6. Збереження об’єктів та пам’яток культурної спадщини, культових споруд
В громаді знаходиться чимало унікальних об’єктів культурної спадщини, які є невід’ємною частиною історії України.
Одним із основних завдань державної політики у сфері охорони культурної спадщини є здійснення комплексних заходів з обліку об’єктів культурної спадщини, що передбачає їх наукове вивчення, класифікацію та державну реєстрацію. Паспортизація об’єктів культурної спадщини дасть змогу отримати більш повну і достовірну інформацію про них, дасть можливість запровадити електронну форму збереження та надання інформації, що відповідатиме вимогам міжнародних конвенцій з охорони культурної спадщини стосовно доступності інформації про об’єкти культурної спадщини; дозволить забезпечити державний облік та контроль за збереженням та використанням культурної спадщини.
Залучення інвестицій сприяє збереженню, ремонту, реставрації, реабілітації об’єктів культурної спадщини.
Існує необхідність облаштування протипожежної і охоронної сигналізації, блискавкозахисту на будівлях – об’єктах та пам’ятках культурної спадщини.
Важливими заходами є:
- забезпечення укладання охоронних договорів між відповідним органом охорони культурної спадщини та власниками (уповноваженими ними органами) і користувачами об’єктів та пам’яток культурної спадщини;
- розроблення наукової проектно-кошторисної документації для проведення ремонтно-реставраційних робіт;
- проведення експертної оцінки на виготовлення проектно-кошторисної документації для виконання робіт з консервації, реставрації, ремонту об’єктів культурної спадщини.
Органи місцевого самоврядування та виконавчої влади покликані сприяти національно-культурному розвитку українського народу, утвердженню його духовності, доступу членів суспільства до загальнолюдських та християнських цінностей.
Виходячи з реалій релігійно-церковного життя, потрібно сприяти встановленню та утвердженню відносин конфесійної терпимості і поваги до людей, які сповідують ту чи іншу релігію або не сповідують жодної з них. (додаток 4)
7. Кадрове забезпечення
- Здійснювати добір працівників через службу зайнятості, підтримувати тісні зв’язки із навчальними закладами, які здійснюють підготовку фахівців галузі культури.
- Направляти працівників закладів культури, які не мають спеціальної базової освіти на навчання за заочною формою.
- Вдосконалювати структуру і форми підготовки кадрів через курси підвищення кваліфікації.
- Надавати направлення для вступу до Івано-Франківського музичного училища
ім. Д.Січинського, Калуського коледжу культури і мистецтв, вищих навчальних закладів ІІІ–IV рівнів акредитації обдарованій молоді з сільської місцевості і забезпечити цих випускників роботою за фахом. - Практикувати таку форму роботи, як стажування молодих працівників, керівників творчих художніх колективів на базі кращих закладів культури.
8. Фінансове забезпечення
З метою фінансового забезпечення виконання заходів Програми передбачено залучати в установленому законодавством порядку кошти міського бюджету, а також обласного та державного бюджету, кошти фондів охорони пам’яток, благодійні внески юридичних і фізичних осіб та кошти з інших джерел, не заборонених законодавством, у відповідності до плану заходів реалізації Програми.
9. Координація та контроль за виконанням Програми
Координацію та контроль за виконанням Програми здійснює відділ культури Рогатинської міської ради, за участю керівників установ культури, відповідальних за виконання заходів Програми.
Відділ культури щороку подає звіти та відповідну інформацію про хід виконання Програми Рогатинській міській раді.
Секретар міської ради Христина СОРОКА
Підтримка аматорського мистецтва.
Розвиток клубної справи.
Секретар міської ради Христина СОРОКА
Розвиток бібліотечної справи
Секретар міської ради Христина СОРОКА
Навчально-мистецька освіта
Секретар міської ради Христина СОРОКА
Збереження об’єктів та пам’яток культурної спадщини,культових споруд
Секретар міської ради Христина СОРОКА