ВНЕСЕНО ЗМІНИ ДО СІМЕЙНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ, ЯКІ ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ПОСИЛЕННЯ ПРАВА НА НАЛЕЖНЕ УТРИМАННЯ ДИТИНИ
НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ ДОКУМЕНТИ: Закон України від 26.01.2022 № 2008-IX «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо збільшення мінімального розміру аліментів, що стягуються на дитину з інших членів сім’ї та родичів, та запровадження мінімального розміру тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів».
Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» закріплено право кожної дитини на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Такий обов’язок поширюється на кожного з батьків.
У разі, коли батьки не проживають разом, суд може винести рішення про визначення розміру коштів на утримання дитини тим з батьків, хто проживає окремо, тобто встановити розмір виплати аліментів.
Однак, у випадках, коли той з батьків, хто проживає окремо, ухиляється від сплати аліментів, або його місцезнаходження невідоме, дитині призначається ТИМЧАСОВА державна допомога.
Така ДОПОМОГА призначається у разі, якщо:
- рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується;
- один з батьків перебуває під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, або якого визнано в установленому порядку недієздатним;
- місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
До цього часу така допомога залежала від матеріального стану сім’ї, у якій виховується дитина. І у певних випадках дитині могли відмовити у призначенні допомоги взагалі.
Законом України внесено зміни до частини восьмої статті 181 Сімейного кодексу України і встановлено, що розмір тимчасової державної допомоги не може складати менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відтепер, якщо один із батьків не сплачує аліменти, кожна дитина забезпечена гарантованою підтримкою держави. Такі зміни застосовуються до правовідносин, які виникли з 1 січня 2022 року.
Крім того частину 2 статті 272 Сімейного кодексу України виклали в новій редакції, за якою: якщо позов пред’явили не до всіх зобов’язаних осіб, а лише до деяких з них, розмір аліментів визначають з урахуванням обов’язку всіх зобов’язаних осіб надавати утримання. При цьому сукупний розмір аліментів, що підлягає стягненню на одну дитину, має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини і не може бути менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований сукупний розмір аліментів, що підлягає стягненню з інших членів сім’ї та родичів на одну дитину, становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. І його може присудити суд у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Служба у справах дітей Рогатинської міської ради.