«Мартін Кромер: крок за кроком»
У лютому цього року початкова школа № 2 у м. Бечі, комплекс школи та дитячого садка в Бінарові, школа та дитячий садок у Рожновицях (Польща), а також наш Рогатинський центр дитячої юнацької творчості подали спільну заявку до Фундації розвитку системи освіти за програмою Польсько-української ради молодіжних обмінів. Мали для цього світлу мету - реалізувати проєкт «Мартін Кромер: крок за кроком», який зацікавить молодь постаттю видатного єпископа, гуманіста та історика епохи Відродження.
І варто зазначити, що спільна робота міст-партнерів набрала найбільшу кількість балів та отримав фінансування у розмірі 13 213,78 євро від Польсько-української ради молодіжних обмінів від МОН.
Зауважимо, що у ньому беруть участь 17 учнів із згаданих шкіл гміни Беч та 18 учнів з Рогатина, яким необхідно виконати низку цікавих завдань. Зокрема, групам доведеться знайти зв’язки між Кромером, Рогатином і Бечом, а ще - пізнати місця у Вармії . Так-так, саме 19-23 вересня діти Рогатинської громади з польською молоддю відвідають Вармію північному заході Польщі, де вів активну трудову діяльність та знайшов вічний спочинок Мартін Кромер.
А як же перше завдання? Запитаєте ви…
Не вагаючись, відповімо: стежки Кромера і польської культури на теренах Рогатина наша молодь вже дослідила. Про це розповідає одна із 18 учасників проєкту Ліза Федунь, вихованка Рогатинського ЦДЮТ:
«Що ж пов’язує Беч і місто Рогатин?.. Мабуть, імена - Адама Міцкевича, Мартіна Кромера та Петра Скарги. І якщо згадка про Адама Міцкевича увіковічено на пам’ятному знакові у центральній частині нашого міста й про нього знають багато краян, то історії двох наступних постатей можуть розказати стіни іншої сакральної споруди. Чинний костел святої Анни (та Миколая ). 18 серпня ми відвідали цінну пам’ятку архітектури та культури. Водночас разом з нашими керівниками та ксьондзом Яном Вуйціком досліджували її минуле.
Ми мали змогу заглянути у 16 століття. Ходили стежками, якими майже пів століття тому ступав Мартін Кромер. Адже є свідчення, що він був парохом рогатинського костелу у період 1570-х років. А окремі джерела навіть вказують точну дату - 1558-1562 роки. На той час М.Кромер зробив великий внесок у документознавство історії Рогатина. І саме він є тією постаттю, яка об’єднує наше місто з польським Бечом. Зауважу також , що ім‘я Мартіна Кромера - одне з найважливіших в історичній спадщині цього польського міста. Праця вихідця Беча Мартіна Кромера «Тридцять книг про походження та історію поляків» досі вважається найкращою історією Польщі. Тож ці мало відомі факти про наше місто та одного з найдосвідченіших теологів Польщі ми невдовзі використаємо для представлення Рогатина на батьківщині М.Кромера».
Довідково:
У грудні 2017 року міський голова Сергій Насалик підписав угоду про співробітництво між Рогатином та польським містом Беч. Тоді обидві сторони підтвердили своє бажання на встановлення та розвиток дружніх відносин і співпраці на основі взаєморозуміння та взаємоповаги у різних сферах життєдіяльності, культури, туризму, економіки, освіти і науки, охорони здоров’я та навколишнього середовища. Час підтвердив правильність рішення та зміцнив партнерські стосунки. Сьогодні міста-партнери розпочали роботу над цікавим проєктом під назвою «Kromer krok po kroku”. Проєкт фінансується Українсько-Польською радою молодіжних обмінів.