Відбулася презентація збірки «Квітують чар-зіллям гаївки Опілля»
Навіть у найважчі часи української історії культура не мовчала. У невеличких видавництвах виходили у світ заборонені твори, на дні скрині ховалась вишивка з гербами, ставились на сцені «неугодні» п’єси, а у Великдень біля церкви молодь тишком виводила гаївки…
Так ці обрядові перла народу збереглися до наших днів. І не просто збереглися, а переплелися з рядками історії, яку окупант намагався стерти з пам’яті України назовсім. Допомогли у цьому люди, які розуміли справжню ціну народного надбання. Тож втратити його сьогодні було б великою помилкою.
А як ви гадаєте, скільки давніх гаївок вдалось зберегти Опіллю до наших днів? Два-три десятки?.. Насправді їх сотні і вони настільки різні та рідні, як кожен округ нашої громади. Та коли звучить хоча б одна із веснянок «машина часу» нашої культури повертає тебе у найяскравіші спогади дитинства – особливий український Великдень. Сьогодні у цьому пересвідчились автори, працівники закладів культури Рогатинської громади та запрошені гості, які мали змогу взяти участь у цікавому дійстві – презентації книги «Квітують чар-зіллям гаївки Опілля». Унікальне видання побачило світ у видавництві ПП«Любром-Сервіс» напередодні Воскресіння Христового. Кожна його сторінка – це скрупульозна робота працівників відділу культури Рогатинської міської ради, які по ниточці-гаївці ткали основу безцінного збірника. Так, 110 давніх гаївок, записаних від старожилів усіх округів Рогатинської МТГ, вдалося зберегти для молодого покоління. Тому можна сказати, що ця книга єднає усю нашу громаду у любові до традиції.
У зв’язку з воєнними діями презентація була доволі скромною. Втім, у залі Рогатинського будинку культури відчувався незримий дух українськості, який спостерігався у деталях, одязі учасників, рядках промов авторів і самих гаївках. Учасники дійства в особливий спосіб мали змогу пригадати, де познайомились з цим давнім звичаєм. Послухати про важливість фольклорного надбання. Водночас пригадати й самі гаївки, наспівувати їх з митцями.
Приємно, що ілюстрована книга увібрала у себе не лише давні тексти.На її сторінках збереглися й нові традиції Рогатинщини – малюнки учасників конкурсу «Великодні дзвони», що проводився Рогатинською міською радою більш як п'ять років.
Збереження і відтворення традицій – це те, що відточує наш стрижень, робить народ незламним, сильним. А такі збірки промовляють голосніше за будь-які слова: «Це - Україна!».