Нові вказівники для рідного Світанку
Виходець цього мальовничого села продовжив добру справу покійного батька. Нещодавно з його ініціативи було тут встановлено пам’ятний та два дорожні знаки.
Упродовж років старий, малопримітний дорожній знак на в'їзді у село Світанок проводжав юного жителя з отчого дому у дорогу самостійного життя. Зустрічав, коли повертався сюди студентом, добрим фахівцем, молодим батьком…
Та згодом, мандруючи з обласного центру у свою малу Батьківщину, Роман Косьмій не бачив його. Просто їхав шляхом без візуальної згадки, що тут - його Світанок. Не позначка на карті, а місце вишколу Українських січових стрільців, край багатої історії, культурної спадщини, колиска визначних людей. Але не було жодного вказівника чи дорожнього знака, які б говорили про це.
Без вказівника, село здається безликим, наче його нема, - думав про себе Роман Васильович. Якось гнітила така згадка про рідний куточок, адже, попри відстань у десятки кілометрів, він завжди буде своїм, батьківським і болітиме, як сина. Тож обговоривши з сім'єю, вирішив подарувати Світанку новий пам'ятний та два дорожні знаки. І не на словах взявся за відповідальну справу. Звернувся до старости округу Ігоря Матвієнка, який схвально віднісся до ініціативи земляка. Згодом - передав справу у руки майстрів з м.Івано-Франківська. Й незабаром красиве оновлення, виготовлене коштом мецената, їхало дорогою у Світанок.
«Ідея виготовлення пам’ятного знака виникла ще задовго до війни, у листопаді 2021-го, - пригадує ініціатор цієї доброї справи. - Мій товариш був у відряджені на Рогатинщині і зголосився відвідати моїх рідних у Світанку. Заїхав у село, але без знаків не міг зорієнтуватися чи правильним маршрутом рухається. Мені стало прикро за свою малу батьківщину, адже люди приїжджають сюди, а назва села, на жаль, відсутня. Тому розробили макет пам’ятного знака і розпочали роботи щодо його виготовлення».
Оскільки батько Романа Косьмія був істориком, працював над книгою про рідний Світанок і цінними знахідками часто ділився з сином. Пан Роман розумів – цей пам’ятний знак також заслуговує на унікальність. Тож у відповідальній справі консультувався з фахівцями, обговорював всі деталі, щоб знак став справді архітектурною візитівкою Світанку.
Він розроблений у стриманих тонах. З однієї сторони зображений Державний Герб України, назва та рік першої писемної згадки. Іншу - прикрашають такі по-домашньому теплі слова: «Світанок завжди чекає на Вас!».
Як розповів староста округу Ігор Матвієнко, встановлення патріотичної обновки вирішили присвятити знаковій даті – Дню Незалежності України. У релігійне свято - Успіння Пресвятої Богородиці у Світанку відбулося пам’ятне дійство, яке складалося з двох частин. Біля пам’ятника «Небесній сотні» у центрі села відбулася поминальна панахида за загиблими Героями України та невелика патріотична імпреза. Відтак за участі священників двох конфесій, народного фольклорного колективу «Червона калина», жителів і вихідців села, було освячено три знаки. Найкрасивіший із них зустрічає тепер синів і дочок Світанку зі сторони Галича.
Зауважимо, що це вже не перша добра ініціатива родини Косьмій, яку вдалося втілити у мальовничих Свистільниках (стара назва села) за роки. Колись директор місцевої школи Василь Косьмій започаткував на фасаді освітнього закладу пам’ятну дошку, присвячену Січовому стрілецтву. Була серцем сільської «Просвіти» і мати Романа – Лідія Михайлівна. Тож ідея сина стане гідним продовженням громадських справ його активних батьків.
«Можливо, хтось подумає, що таке відкриття не на часі сьогодні… В Україні війна, - зауважує Р. Косьмій.- Але ми цю справу реалізували не просто так. Цей корок свідчить, що наші села живі, активні, вони борються за своє майбутнє. Українці діють і ворога не бояться».
А ми хотіли б назвати цю історію кроком з новими обріями. Адже, як розповів староста Нижньолипицького старостинського округу Ігор Матвієнко, він став поштовхом для інших корисних справ. Нині округ надихнувся ідеєю виготовлення нових вказівників для Нижньої Липиці.