Пам'яті воїна "Хав"єра"
Що ти розкажеш онукам про війну?..
Доживши до глибокої старості, школярі Воскресинцівської гімназії точно згадають про «Хав’єра». Доброго сина, яким пишалися близькі, відважного воїна, на якого хотіла бути схожою малеча рідного села, і про неймовірного друга, якого поважають і бережуть у серці побратими.
Боляче, що через цю страшну війну наш земляк Роман Осташ не зміг подарувати Україні своїх дітей. Головний сержант загинув під час важких боїв 30 жовтня 2023-го на схід від населеного пункту Невське Луганської області. Та його відважний шлях захисника стане основою, на якій зростатиме не одне покоління свідомих українців.
А ще… гуляючи з онуками біля рідної альма-матер, сьогоднішні вихованці Воскресинцівської гімназії, точно згадають 22 січня 2024-го. День, коли на їхньому закладі освіти відкривали меморіальну дошку у пам’ять про Романа Осташа.
День Соборності України. Сонячний ранок, як квіти у руках матері Героя. На вуличках села Воскресинці людно. Усі прямують до місцевої альма-матер, що причаїлася на горбочку біля храму. Тут зібралися, рідні, близькі, односельчани, представники місцевого самоврядування, а головне - багато шкільної молоді, щоб вшанувати полеглого земляка «Хав’єра» та відкрити меморіальну дошку памʼяті Героя на фасаді гімназії.
Трепетний і такий нелегкий момент. Батьки знімають синьо-жовтий стяг з таблиці, де увічнений їхній син. За полотнищем – щирі очі Воїна, який віддав найбільшу ціну за наше майбутнє. Мить… Мати тулить до серця Прапор України і зі сльозами вдивляється у портрет свого Романа.
Чин освячення провів настоятель місцевого храму отець Андрій Тимончак.
Цього дня багато добрих слів було сказано про Романа Осташа його першою вчителькою Марією Романків, директоркою гімназії Зоряною Діян, старостою Васючинського старостинського округу Катериною Гладій.
Ділився спогадами про військового під час віча-реквієм і міський голова Сергій Насалик:
«Мав за честь знати Романа. Познайомився із ним під час одного із наших візитів у східний напрямок. Воїн був дуже відкритою, світлою і відважною людиною. Пригадую, «Хав’єр» повернувся зі складного бойового завдання. І коли з військовими розвантажував допомогу, яку ми привезли з Рогатинщини, побачив печиво та вареники з підписом «Разом до Перемоги с.Воскресинців». Він так радів цьому. Просив передати вітання і подяку односельцям. Відтак зняв шеврон та подарував його нашій громаді за підтримку. Гадаю, що ця неоціненна річ має зберігатися тут, у Воскресинцівській гімназії, як згадка про її достойного випускника-захисника».
І це місце, де навчався Герой, справді стане музеєм живої пам’яті про Романа Осташа. Маленького юнака, який вперше переступив поріг школи, та Захисника, який завдяки своїй працелюбності став «Хав’єром», Людиною слова і діла, котру поважали усі. А меморіальна дошка, відкрита учора, щоразу зустрічатиме нові покоління учнів та нагадуватиме просту істину: кожен день у вільній Україні давався нам страшною ціною. Тож ми повинні об’єднуватися, багато працювати над собою та бути щирими у справах, які творимо для нашої Батьківщини».
Роман Осташ народився 17 березня 1992 року в селі Воскресинці на Рогатинщині. Закінчив місцеву школу і вступив у Новороздільський політехнічний фаховий коледж, обравши нелегкий напрямок - «Програмування». Він не шукав простих шляхів у житті, зазвичай ступав складнішими і завжди з позитивом у серці. У 2013-2014 роках юнак пройшов підготовку в армії. Відтак працював на «Захід-Агро МХП» (Воскресинцівський елеватор), а згодом тривалий час підзаробляв за кордоном.
Роман Осташ був дуже здібним, розумним, працьовитим хлопцем. Мав багато друзів та був чудовим сином, братом, чоловіком. Як мовиться:«Людина - душа». Про це свідчить його військовий щоденник у TikTok, де наш земляк з-поміж «гарячих» буднів війни та постійних ворожих обстрілів розповідає про справжню дружбу. А його історії добра зуміли підкорити серця 25 тисячної аудиторії.
Усміхненим і з дуже світлим поглядом – таким запам’ятався Воїн.
30 жовтня під час важких боїв на схід від населеного пункту Невське Луганської області молоде життя хороброго «Хав’єра» обірвалося назавжди.
Зауважимо, що вій шлях Воїна Роман Осташ розпочав 1 березня 2022 року.
Харків, Луганська область … Географія важких боїв, у яких брав участь наш Захисник спершу як стрілець-санітар, згодом – керівник відділення. Він чудовий друг для своїх побратимів. Цілеспрямований, виважений, вольовий - серед кращих і в умовах війни. Про це свідчать численні нагороди за сумлінну службу, зокрема нагрудний знак «Золотий хрест» Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, грамоти різних рівнів та посмертні нагороди.