До уваги споживачів, які встановлюють автономні електростанції
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 2024 року № 600 «Про затвердження Порядку визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності», в областях проводиться активна робота щодо забезпечення роботи в автономному режимі не менш як протягом однієї доби об’єктів, яким повинно бути забезпечено пріоритетне електропостачання відповідно до встановленого мінімального навантаження в умовах запровадження заходів з обмеження електроспоживання, шляхом встановлення електричних генераторів різної потужності, підключених до електричної мережі.
Слід зазначити, що главою 9 розділу VIII Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (далі–ПТЕЕС), затверджених наказом Міністерства палива та енергетики та вугільної промисловості від 25.07.2006 № 258 (у редакції наказу Міністерства енергетики України від 13.02.2012 № 91), визначено вимоги до автономних стаціонарних і пересувних джерел електричної енергії, таких як дизельні, бензинові, газотурбінні та інші електростанції одиничною потужністю до 1000 кВт (далі – автономні електростанції), що використовуються як основні або резервні джерела живлення струмоприймачів споживачів, але не працюють паралельно з електромережею оператора системи розподілу (далі – ОСР). Згідно з вимогами пункту 9.1, 9.2, 9.4-9.6, 9.8-9.10, 9.19 глави 9 розділу VIII ПТЕЕС автономні електростанції повинні експлуатуватись відповідно до інструкції з експлуатації підприємства-виробника. Схеми їх підключення до електромережі споживачів також повинні унеможливлювати подачу напруги в електромережу 0,22 кВ - 0,38 кВ ОСР. До експлуатації допускаються автономні електростанції, на яких повністю змонтовані, перевірені і випробувані в необхідному обсязі електрообладнання, пристрої захисту та автоматики, контрольно-вимірювальні прилади і сигналізація, засоби захисту.
Підключення автономної електростанції до електромережі споживача вручну допускається тільки за наявності блокувань між комутаційними апаратами, що унеможливлюють одночасну подачу напруги в мережу споживача і в мережу ОСР. Автоматичне увімкнення резервної автономної електростанції у разі зникнення напруги з боку електромережі ОСР повинно здійснюватися за допомогою пристроїв автоматики, що забезпечують попереднє вимкнення комутаційних апаратів електроустановок споживача від мережі ОСР та наступну подачу напруги електроприймачам від автономної електростанції. При цьому наявність електромеханічного блокування в електромережі споживача є обов’язковою.
Перед уведенням в експлуатацію автономної електростанції споживач повинен розробити та узгодити з ОСР інструкцію про порядок включення її в роботу та положення про взаємовідносини з ОСР, що включатиме розділ «оперативне керування». Інструкція про порядок включення в роботу автономної електростанції обов’язково повинна містити:
- список осіб споживача, які мають право оперативних переговорів з оперативними працівниками ОСР та право оперативних перемикань;
- наказ про призначення особи, відповідальної за технічний стан і експлуатацію автономної електростанції;
- номери телефонів диспетчерського зв'язку ОСР;
- узгоджену ОСР електричну схему приєднання автономної електростанції до мережі ОСР.
На кожну автономну електростанцію повинні бути встановлені регламент технічного обслуговування її обладнання, технологія і періодичність регламентних робіт. Регламент технічного обслуговування повинен передбачати:
- візуальний огляд обладнання;
- контроль кріплення обладнання і вузлів;
- перевірку справності систем автоматики, захистів і діагностики (у тому числі тестування), стану ЗВТ;
- проведення спеціальних вимірів, перевірок, регулювання і змащення вузлів, облік окремих деталей, що вичерпали ресурс;
- заміну масла, деталей чи вузлів, зношених у процесі експлуатації;
- відновлення лакофарбових покриттів у разі їхнього пошкодження;
- перевірку й випробування електрообладнання.
Для кожного виду технічного обслуговування та ремонту автономної електростанції повинен бути визначений термін з урахуванням документації підприємства-виробника. Огляд станції, що перебуває у резерві, повинен проводитися не рідше ніж один раз на 3 місяці. Відомості про готовність до пуску автономної електростанції, тривалість її роботи на неробочому ході або під навантаженням, а також результати оглядів і перевірок роботи станції повинні оформлятися в експлуатаційному журналі (формулярі) та відображатись на електричній схемі (макеті). Під час оформлення договору про постачання/розподіл електричної енергії, акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності між ОСР і споживачем повинні бути вказані наявність автономних електростанцій, схеми їх увімкнень, їх установлена потужність і значення номінальної напруги.