Протруєння насіння – вимога часу
Розпочався посів озимих зернових культур урожаю 2025 року. Нагадую про те,що на посів повинно використовуватись підготовлений посівний матеріал. Підготовка насіннєвого матеріалу є одним із основних завдань, які доводиться вирішувати виробникам рослинної продукції для отримання високих показників урожайності сільськогосподарських культур .У зв’язку з погіршенням культури землеробства, порушенням системи сівозміни, відсутністю чи незбалансованістю підживлення рослин – збільшується ураження рослин багатьма хворобами.
Насіння, доведене до посівних кондицій, може мати як внутрішню, так і зовнішню інфекцію, є основним джерелом інфекції для багатьох хвороб (сажки, кореневі гнилі, септоріоз, фузаріоз) тому його обробка захисними та стимулювальними препаратами є обов'язковим заходом інтенсивної технології в рослинництві. Часто протруєння насіннєвого матеріалу - єдиний спосіб ефективно обмежити розвиток деяких хвороб та шкідників. Під час протруювання насіння потрібно дотримуватися рекомендованих норм використання препаратів. Підвищення норм витрати пестицидів негативно впливає на схожість насіння, а надмірне зменшення їх призводить до зниження ефективності обробки та утворення резистентних (стійких проти фунгіцидів) форм збудників грибних захворювань.
Вибір протруйника насіння слід проводити з урахуванням спектра його фунгіцидної активності та видового складу збудників хвороб ,які визначаються за результатами фітоекспертизи насіння.
Контактні фунгіциди для протруєння ефективні проти збудників хвороб, що містяться на поверхні насіння, тому обробляти ними бажано за два-три тижні до сівби. Препарати системної дії використовують, передусім, для того, щоб ще в зародку знищити збудників хвороб, які містяться в середині насінини, в грунті та на рослинних рештках. Протруєння такими препаратами бажано проводити за кілька днів до посівної.
Важливим елементом якісного протруєння є якість посівного матеріалу який використовується для протруєння.Посівний матеріал повинен бути відкалібрований, не мати домішок, пилу ,щуплого зерна . Наявність пилу та домішок знижує єфєктивність протруєння та перевитрату препарату. Ефективність засобів захисту рослин, які використовують для знезараження насіннєвого матеріалу, значною мірою залежить від технології протруєння (вручну, бетонозмішувачем, сучасними машинами).
Протруєння насіння зернових культур проводити препаратами Венцедор, Вінцит, Діксил Ультра, Живосил, Ламардор, Ламардор Про, Раксіл, Іншур Перформ, Максим Стар, Селест Топ, Юнта Квадро та іншими дозволеними препаратами.
При проведенні протруєння насіння суворо дотримуватись правил техніки безпеки та вимог Санітарних правил щодо роботи з пестицидами.
Богдан Данюк, головний спеціаліст Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.