Всесвітній день донора крові
Щорічно у червні ми відзначаємо Всесвітній день донора крові.
Слово донор походить від латинського dono – дарую. Донором може бути кожна здорова людина віком від 18 років.
Всесвітній день донора крові – це подяка добровільним неоплачуваним донорам за їхній благородний вчинок та порятунок життя людей, що потребують переливання донорської крові або її компонентів. Різноманітні заходи, що проходять в цей день, також мають за мету підвищити рівень обізнаності населення щодо необхідності регулярного донорства крові з метою забезпечення якості, безпеки та доступності крові для потребуючих у переливанні.
Донорська здача крові або донорство крові — добровільне надання своєї крові чи її компонентів для подальшого переливання хворим, які цього потребують. За час існування донорського руху було доведено, що періодичні кровопускання, які дорівнюють одній донорській дозі (до 470 мл), безпечні для здоров’я донора. Завдяки здачі донорської крові відбувається активізація системи кровотворення. Внаслідок крововтрати після здачі донорської крові кістковий мозок посилює поповнення кров’яного русла новими еритроцитами. У результаті цього покращується обмін речовин, що, своєю чергою, є профілактикою різноманітних захворювань і підвищує стійкість організму в екстремальних ситуаціях. Здаючи кров, донор вивільняє свій організм від зайвого баласту і надлишку крові.
Щорічно в Україні стають донорами крові близько 500 тисяч людей. У цей день привертається увага українців до необхідності регулярного добровільного та безоплатного донорства крові та її компонентів, так як завдяки донорству рятуються мільйони життів.
В реаліях сьогоднішньої війни, ми повинні робити все від нас залежне, аби зберегти життя кожному бійцю. Під час військових дій донорська кров може бути чи не єдиним способом врятувати бійця, який зазнав поранення з масивною крововтратою. Потреба в донорській крові в умовах сьогодення виникає і у цивільного населення які стають жертвами ракетних та артилерійських ударів. Здаючи кров, донор надає шанс на життя, робить свій безцінний внесок у добру справу.
Здати кров може здорова людина від 18 років з вагою не менше 50 кілограмів. Водночас є абсолютні та тимчасові протипокази для донорства. За абсолютних людина не може бути донором зовсім. Наприклад, якщо має ВІЛ або вірусний гепатит.
Серед тимчасових протипоказів є вживання алкоголю, інфекційні чи алергічні захворювання, вагітність, період лактації тощо.
Аби підготуватися до здачі крові, потрібно:
· не вживати алкоголь за 48 годин до здавання крові;
· відмовитися від жирної, смаженої, копченої, молочної їжі, вживати менше солі напередодні;
· виспатися і з’їсти легкий сніданок;
· не курити за годину до здавання крові;
· не здавати кров, якщо відчуваєте озноб, запаморочення, головний біль чи слабкість.
Протягом перших 12 годин після здавання крові слід уникати інтенсивних фізичних навантажень. Здавати кров можна щодвамісяці.
Пам’ятаймо, що лише півлітра донорської крові може врятувати життя трьох пацієнтів! Можливо, саме Ваша кров подарує життя людині, яка зазнала лиха!
Ігор ЧАБОРИК, фельдшер санітарний
відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань
Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» .