ЩО ТАКЕ МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я?
Ментальне здоров’я – це стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів.
Ментальне здоров’я є невід’ємною частиною щасливого життя.
Це насамперед побутові умови, умови проживання, шкідливі звички соціальні зв’язки з родиною, друзями, партнерами, сусідами, колегами.
Стан ментального здоров’я залежить від багатьох чинників: соціальних, екологічних та навіть економічних. Сьогодні ми розуміємо, що на стан ментального здоров’я, кожного українця, впливає ситуація в країні, особливо під час воєнного стану.
Здатність отримувати задоволення від життя — основна риса ментально здорової людини.
Для підтримування власного метального здоров’я необхідно:
- дбати про режим сну;
- уникати стресових ситуацій та навчитись адекватно на них реагувати;
- збалансувати харчування і додати фізичної активності — іноді достатньо активізувати організм та налагодити гормональний фон, щоб виправити ситуацію.
Від порушень ментального здоров’я страждає працездатність людини. Сприятлива та комфортна атмосфера на робочому місці зміцнює колектив та є профілактикою порушень ментального здоров’я.
Щоб бути в нормі, ми маємо відпочивати – так влаштований наш організм. Але й відпочивати можна по-різному, а саме поєднувати приємне з корисним:
- вийдіть на прогулянку, покатайтеся на велосипеді, займіться спортом;
- складіть чіткий план на день і спробуйте закрити усі його пункти, зробіть для себе щось приємне.
Ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.
Важливість ментального здоров’я неможливо переоцінити. Воно впливає на все: як ми думаємо, відчуваємо і поводимося, впливає на наше відношення до себе та інших, а також на наше відношення до повсякденних проблем.
Ментальне здоров’я є основним фактором здорового способу життя, коли ми робимо складний вибір, справляємося зі стресом і спілкуємося з іншими людьми.
Кожен має дбати про своє ментальне здоров’я, а піклування про нього має стати звичною відповідальністю кожного.
Микола НЕЇЖМАК, в.о. завідувача відділення
епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань
Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» .