Повернення велета із тіні історії
Сьогодні й - більш як століття тому, здається, між ними вир років, але стільки паралелей та гідних імен. Зокрема й тих, які окупаційні режими намагалися викреслити з історії людства, щоб приховати відвагу, силу, честь істинних українських патріотів, котрі показали ницість ворога й до останнього відстоювали ідеали свободи.
Першого листопада Україна вшановувала 105 річницю створення Західноукраїнської народної республіки. А Рогатинщині в цю пам’ятну дату вдалося вписати ще одну знакову подію. Завдяки старанням небайдужих людей повернуто з тіні минулого важливе для нашого народу ім’я – Осипа Микитки.
Блискучий стратег, тактик і патріот України. У часі війни ми розуміємо наскільки важливі ці «риси» для людини, яка веде за собою військо, і робить це професійно. Таким був український військовий діяч, сотник УСС, генерал-майор (генерал-хорунжий) УГА Осип Микитка з Заланова.
І хоч народився визначний діяч у родині народного учителя (у 1878), але не пішов слідами батька. Натомість обрав непопулярну серед галицьких українців кар’єру офіцера і був у ній кращим з кращих. Вже 1 листопада 1902 року Осип Микитка отримав звання лейтенанта. Відтак неодноразово відзначився на бойовищах Першої світової війни. А його груди прикрасили Хрест за воєнні заслуги, срібна та бронзова медалі "Signum laudis" і навіть орден Залізної корони... Втім, історію здобутків діяча обірвали московські кати , засудивши його до розстрілу.
Вивчення здобутих Осипом Микиткою перемог важливе для нас особливо сьогодні, бо може стати порадником з тактики для молодих українських військових та досвідчених генералів. Тож виправити помилки минулого та повернути з напівзабуття народу відважного Осипа Микитку вирішили у рідному Заланові. 1 листопада на фасаді місцевої гімназії, яка названа на честь Осипа Микитки, було відкрито й освячено пам’ятну дошку. Але, це - лише один із кроків, який зробили небайдужі історики й земляки в цьому напрямку. В планах – ознайомити Україну з важливими досягненнями діяча, назвати його іменем вулицю у Заланові, а, можливо, й військовий навчальний заклад.
…Військові, молодь, діти, духовенство, представники місцевої районної та обласної влади, меценати дійства та уся громада Заланова мали за честь бути причетними до історичного моменту - відкриття меморіальної дошки.
Право зняти полотнище з пам’ятної дошки доручили людям, які ініціювали знаковий захід та долучилися до виготовлення дошки: міському голові Сергію Насалику, професору, доктору історичних наук Олександру Кривоконю, директору ТзОВ «Еліпс» Богдану Гордію, виконувачу обов’язків керівника підприємства «Галавто» Андрію Середюку.
«У нашій громаді знакова - подія пошанування Осипа Микитки. Ця людина за всіма критеріями гідна називатися Героєм, - зауважив під час урочистостей міський голова Сергій Насалик. - Хотів би від щирого серця подякувати Олександру Кривоконю, Мирону Мельнику та багатьом науковцям, які повернули з тіні історії ім’я нашого відважного і важливого для України земляка. Сьогодні багато наших краян захищають державу, творять її нову історію, тож нам потрібно повертати несправедливо приховані імена патріотів, славних командувачів, які надихнуть нове покоління українців. Від яких сучасні герої будуть переймати волю до перемоги, віру у націю і народ.
Хотів би також зауважити, що з бюджету громади не було затрачено жодної копійки. Вдячний меценатам, серед яких Богдан Гордій, Андрій Сердюк, за сприяння у виготовленні цього пам’ятного знака. Це свідчить про розуміння важливості такої події».
У ході заходу слово також мали професор, доктор історичних наук, кандидат філософських наук, голова правління громадської організації «Воїни добра» Олександр Кривоконь, член спілки краєзнавців, журналіст, директор історичного музею м. Заланів Мирон Мельник, начальник Івано-Франківської митниці Микола Криворучка. Від спільноти істориків України нагрудною медаллю «За збереження історії» у цей день відзначено Мирона Мельника.
Відтак всечесні отці здійснили чин освячення меморіальної дошки та відправили панахиди за загиблими у різні часи Героями України. У рамках урочистостей відбулося покладання квітів та запалених лампадок.
Зауважимо, що захід відкриття меморіальної дошки складався з кількох частин. Гості мали візит у пам’ятку ЮНЕСКО - церкву Зішестя Святого Духа, історико-краєзнавчий музей «Опілля», поклали квіти до пам’ятника організатору листопадового чину Дмитру Вітовському у селі Підгороддя, відтак стали учасниками пошанування відомого уродженця Заланова.